Since I dont really have a place to put my self out there this will be a home for the pictures i like, thoughts and ideas as they will come along.

יום שלישי, ינואר 20, 2009

פארדוקס הבחירה וההצלחה של אפל


הכל התחיל במייל שקיבלתי מנגה, סוג של מייל תפוצת נאטו כזה, רק איכותי מאוד שמרכז כמה וכמה נושאים יוצאים מהכלל.

בין הקישורים היה שם קישור להרצאה ב TED שהעביר פרופסור בארי שווארץ (Barry Schwartz) ב 2005 שדנה בפארדוקס הבחירה, אנסה להעביר במספר משפטים את עיקרי ההרצאה (כ 20 דק' - אם יש לכם זמן לכו לצפות) מכיוון שהמסקנות שאליהן מגיע בארי העלו לי מספר רעיונות לגבי ההבדל המהותי (לטעמי) בין משתמשי מק למשתמשי PC ומדוע הגישה של אפל גורמת למשתמשים שלה להרגיש טוב יותר לגבי הבחירה שלהם באפל.

הנקודה הבסיסית שממנה מתחיל פרופ' בארי היא שהעולם המערבי מאמין שעל מנת שלאנשים יהיה טוב בחייהם צריך להביא את החופש למקסימום, אם להשתמש בסופלטיבים 'אנשים חופשיים חיים חיים טובים יותר'.
מאחורי המשפט הזה עומדת ההנחה (ההגיונית) שאם לאנשים יש חופש בבחירות שלהם הם יכולים לנווט את חייהם בצורה כזו שתתאים לצרכים ולרצונות שלהם ובסופו של דבר הם יוכלו לכוון את חייהם למקום טוב ומאושר יותר.

במבט ראשון זה נשמע הגיוני מאוד - כולנו רוצים להיות אדונים לגורלנו ולקבוע מה ומתי נעשה כל זמן ודבר, אבל בהסתכלות מעמיקה יותר, לדבריו של הפרופ', נראה שלא הכל ורוד.
איפה הבעיות מתחילות? - כשמספר האפשרויות מתחיל לגדול, בארי נותן מספר דוגמאות לעניין ובאחת מהדוגמאות הוא מספר על חווית קניית ג'ינס.

פרופ' בארי מספר על הימים בהם ג'ינס הגיע במידה אחת, הוא לא היה יותר מדי נוח, או יותר מדי יפה ולקחו לא מעט כביסות ולבישות על מנת שהמכנס יקבל את צורה נורמאלית.
לכשהגיע הזמן להחליף את הג'ינס ובארי נכנס לחנות ג'ינסים וביקש ג'ינס חדש המוכר הפתיע אותו במבול שאלות לגבי הג'ינס שהוא מעדיף, איזה גיזרה, איזו צביעה איזה חיתוך וכו' מעל 100 ג'ינסים שונים היו בחנות ולקח לו קרוב לשעה למדוד לבחור ולבסוף לקנות את הג'ינס.

הסיפור הזה נגמר בטוב - אבל הרבה מאוד פעמים מספר רב של אפשריות מביא אנשים לשיתוק, הם םשוט לא מסוגלים לקבל החלטה ולכן הם לא לוקחים אף אחת.

ממשיך פרופ' שווארץ ומספר שהג'ינס שלבסוף קנה הוא ללא ספק הג'ינס הכי יפה והכי מתאים שהיה לו מעולם, אבל הוא לא היה הג'ינס המושלם - והעובדה הזו גרמה לו להרגיש רע, יותר רע מהתקופה ההיא כשהיתה רק אפשרות בחירה אחת.

מספר רב מאוד של אפשרויות גורם לנו הצרכנים להעלות את הציפיות שלנו מהמוצר, אנחנו בטוחים שאם יש מעל 100 סוגים שונים של ג'ינסים בטוח נמצא אחד שיהפוך אותנו לדוגמן, וכשזה לא מתממש האכזבה גדולה מאוד.
אבל הבעיה לא נגמרת בזה, מכיוון שהאפשרויות היו שלנו, ולנו היה החופש לבחור בינייהן אנחנו מוצאים את עצמו אשמים במצב - וזה גרוע הרבה יותר - כי לא חשוב מה נבחר (וכבר הסכמנו שזה כנראה לא יהיה מושלם) נצא בתחושה של החמצה.

כשסטיב ג'ובס חזר לאפל ואפל היתה כבר על הקרשים הדבר הראשון שהוא עשה זה צמצם באופן משמעותי את כמות דגמי המחשבים השונים שאפל מוכרת ועד היום הקו הזה נשמר בקפדנות.

אם אתה רוצה מחשב שולחני יש לך את המקמיני הזול או את האיימק הנוצץ וגם הוא מגיע ב 20 או 24 אינטש - בחירה שמחולקת בצורה מדוייקת לפי פלח שוק - לא תמצאו כמעט אנשים ששואלים את עצמם האם לקנות מקמיני או איימק - החלוקה ברורה לגמרי.

יש בדיוק 4 סוגים שונים של מחשבים ניידים כאשר הם פונים ל 3 פלחי שוק שונים - אם אתה סטודנט כנראה שתקנה את המקבוק, אם אתה מנכ"ל עשיר המקבוק אייר הוא הבחירה שלך ואם אתה מקצוען בדרכים כנראה שאתה הולך על המקבוק פרו.

קהל המק המשולהב לא מקל על אפל בתחום הזה וכל החלטה של החברה עוברת עם ביקורת נוקבת, אם על הורדת ה FireWire ממחשבי המקבוק ועד העובדה שהסוללה במקבוק פרו 17 אינטש החדש נמצאת בתוך המחשב ואינה ניתנת להחלפה - אבל העובדה שהקהל מעביר ביקורת נוקבת על אפל היא סוד הקסם - האחריות לבחירה אינה על המשתמשים עצמם היא על החברה וברגע שבו היחיד קיבל החלטה לקנות מק הוא לא יכול לטעות מכיוון שאין לו שום אפשרות אחרת.


החופש שאפל מציגה לנו הוא קטן מאוד אבל כנראה מספיק על מנת לתת לנו את התחושה שלו, קחו לדוגמה את האייפון.
יש רק דגם אחד של טלפון לאפל והוא מגיע ב 3 גדלים שונים, 8, 16 או 23 גיגה בייט ובשני צבעים שחור לבן.
כאשר אנחנו באים לבחור את הטלפון שלנו מבית אפל החופש שיש לנו לבחור היא ממש לא רלוונטי, סביר להניח שהגודל יתמלא בכל מקרה והצבע הוא משהו שדי ברור לנו מה אנחנו רוצים - אבל מרגע הקנייה אנחנו שמחים בחלקנו מכיוון שלא יכולנו לקנות משהו אחר - פשוט אין משהו אחר!

קניית מחשב בעולם ה PC הוא משימה בילתי אפשרית כמעט - כלכך הרבה יצרנים עם כלכך הרבה מוצרים שונים שכל אחד היה הולך לאיבוד בתוך המבחר העצום ובתוך הרצון לקנות את המתאים ביותר לעצמו.

אני לדוגמה חושב כבר כמה שנים (כן כן שנים) לקנות טלווזיה חדשה הביתה וכל פעם אני מוצא את עצמי קורא עשרות ביקורות ושירשורים בפורומים על מנת למצוא את הטלוויזה המתאימה לי בדיוק, פלאסמה או LCD בגודל כזה או אחר, עם 100 הרץ או עם מעבד תמונה חדש ומיוחד ועוד ועוד ועוד..
עושר האפשרויות האילו מביא אותי לשיתוק ומחזיר אותי לנקודת האפס - עד שעוברת עוד שנה ואני מתחיל את החיפוש מחדש.

אני די בטוח שאפל עובדת ככה מבחירה והבחירה הזו עושה לנו ולה טוב.
אנחנו שלמים עם המוצרים שאנחנו קונים מכיוון שברור לכולנו שאנחנו רוצים לעבוד עם OS X ואין לנו שום דרך אחרת חוץ מלקנות את החומרה של אפל.

אם יש לכם מחשבות בנושא - תרגישו חופשיים להשאיר תגובה.

תוויות: ,